Vi behöver ramar för den hybrida arbetsplatsen

”De anställda byter jobb om vi inte tillåter dem att arbeta hemifrån.” Har det hänt på din arbetsplats? Finns ordentliga ramar för hur ni får eller inte får arbeta hemifrån och från kontoret? Eller har du upplevt ”Digital first” när ramarna inte finns?

Spara

Olika förutsättningar för arbete hemma och på kontoret

Vi har olika förutsättningar för att utföra vårt arbete. Ett exempel: Josef kan koncentrera sig bättre och får sina arbetsuppgifter gjorda bättre när han sitter hemma. Han tycker dessutom att vardagslogistiken blir så mycket lättare när han jobbar hemifrån. Louisa å andra sidan är beroende av Josef och Magda för att få sitt arbete gjort och har svårt att få det stöd hon behöver när inte alla är på plats.

Med ”digital first” blir det lätt hänt att de företagen som inte har tydliga ramar för arbete hemma eller på kontoret hamnar i ett läge där effekten av kontorsarbetet försvinnner. Läs mer här.


”Jag får mycket mer gjort hemma”

”Jag förstår inte varför jag måste komma in till kontoret, det är mycket effektivare när jag sitter hemma”. Det är helt riktigt, många är mer effektiva när de sitter hemma och jobbar. Får mer gjort i sina individuella uppgifter. Det vi behöver förstå är att vi är varandras arbetsmiljö.

Undersökningar visar att när vi sitter på olika platser på heltid har vi mycket kommunikation inom avdelningen, men kommunikationen mellan avdelningarna minskar. Självklart beror allt på vilka arbetsuppgifter vi har. Vissa team och företag har naturligt en struktur som passar bra för hemmakontor, andra är helt beroende av innovationen, idéerna och interaktionen mellan medarbetarna.

Den individualistiska attityden har dessutom ökat. Arbetstagaren frågar sig oftare idag vad arbetsgivaren kan göra för hen i stället för vad hen kan göra för arbetsgivaren. Rent krasst är det ju faktiskt så att arbetsgivaren kan bestämma mycket över var, när och hur arbetstagaren utför sitt arbete. Å andra sidan är arbetsgivaren beroende av och har ett långtgående ansvar för arbetstagarens välmående på arbetsplatsen.

Så hittar du bästa modellen för den hybrida arbetsplatsen

Här kan du hitta ett tidigare kunskapsinlägg om hur du bäst hittar en bra modell för ditt företag och team.

I korthet går det ut på dessa 6 steg:

  1. Definiera ramarna
  2. Utvärdera läget
  3. Inventera den fysiska arbetsmiljön
  4. Hitta önskeläget
  5. Diskutera sociala koder
  6. Testa och utvärdera

Olika förutsättningar för att fokusera

Den som tänker att det är lätt att fokusera hemma har förmodligen tillgång till stora ytor och kan kanske stänga in sig på ett speciellt inrett rum avsett för arbete hemifrån.

  • Den nyblivna föräldern med hemmavarande föräldraledig partner
  • Den unga personen som bor i ettan
  • Personen som har barn som kommer hem från skolan mitt i arbetsdagen. Barn som vill prata, fika eller ha vänner hemma har kanske inte full förståelse eller möjlighet att respektera förälderns behov av fokus.
”Mina anställda som är känsliga för distraktioner sitter hemma när de behöver koncentrera sig”

Inkluderande arbetsplats

En del arbetsgivare minskar ner på distraktionsfria (tysta) ytor till förmån för sociala ytor då de tänker att det är lätt att arbeta fokuserat hemma. Det är svårt att motivera kostnaden för det halvfulla kontoret.

När vi vill arbeta koncentrerat är det nödvändigt att ha distraktionsfritt, både visuellt och ljud. Vi är alla olika, vissa har lätt att hamna i flow. Då är det lätt att stänga av distraktioner. Andra har svårt att koncentrera sig vid minsta rörelse i ögonvrån. Vi blir dessutom mer lättstörda när vi blir stressade.

Allt detta är viktigt att ta hänsyn till om vi vill ha en inkluderande arbetsplats.



"Ingen ska behöva sitta hemma för att de behöver lugn och ro. Vi har också utökat rum som går att boka om man vill sitta helt avskilt." Vasakronans utformning av UUA

Flexibla metoder för koncentrerat arbete på arbetsplatsen

Kontoren behöver byggas på ett sätt som vi mår bra av. Idag är möjligheter till koncentration en bristvara som vi verkligen behöver adressera.

”Om distraktioner är ett problem på arbetsplatsen behöver kontoret inredas på ett bättre sätt.” – valfri inredningsarkitekt.

De som inte har möjlighet att bygga om kontoret, eller av ekonomiska skäl behöver dra ner på utrymmet kan använda sig av flexibla lösningar för att få till det distraktionsfria kontoret.

Idag finns bl.a. brusreducerande glasögon och brusreducerande hörlurar som kan användas som ett mobilt ”eget space”. Dessa flexibla lösningar kan även tillämpas på språng, t.ex. på tåget eller vid arbete i cafémiljö eller andra ställen där distraktionerna är många.

"Nästan alla mina anställda sitter och jobbar med brusreducerande hörlurar, så jag förstår grejen precis! Jag tror säkert att de skulle uppskatta ännu mer avskärmning."

(Läs även Thorunn Widös debattartikel om hur vi behöver tar hänsyn till hjärnans behov på den hybrida arbetsplatsen.)

Författare: Thorunn Widö

Relaterade inlägg

Laddar inlägg